مروری بر برخی از مصالح ساختمانی

توضیحات:

 • به نام خدا

   

  به طور کلی در کشور ایران، صنعت ساختمان یکی از مصرف کننده های اصلی مواد خام و انرژی است. در صورتی که ساخت و ساز بدون برنامه ریزی و اتخاذ سیاست های صحیح پیش رود، مشکلات گسترده ای را در زمینه محیطی و اجتماعی به وجود می آورد. توسعه پایدار راه تازه ای برای رسیدن به آرمان های بشر همراه با حفظ منابع و امکانات برای آیندگان را با پیروی از اصولی خاص را فراهم می کند. استخراج مواد خام، فرایندهای عمل آوری و حمل نقل مواد برای انجام یک طرح ساختمان سازی دارای اثرات قابل توجهی برای محیط زیست هستند. از این رو، این صنعت به لحاظ رعایت الگوهای مصرف و با توجه به فناوری های رایج در کشور، نیاز به یک تحول زیربنایی دارد. از جمله تصمیم های قابل اتخاذ در زمینه انتخاب صحیح مصالح ساختمانی است که علاوه بر افزایش ارزش پروژه های ساختمانی سبب کاهش اثرات سوء بر محیط زیست می گردد. در اینجا، مقایسه تطبیقی برخی از مصالح ساختمانی رایج در کشور با استفاده از ابزار ارزیابی چرخه عمر می باشد که یکی از ابزارها واستراتژی های تعیین کننده در این زمینه است.

  مقدمه ای بر مصالح ساختمانی:

  در کشور ایران که کشوری در حال توسعه می باشد، صنعت ساختمان از مصرف کننده های عمده مواد خام و انرژی است که درصد قابل توجهی از آلودگی محیط زیست را در بر می گیرد. در صورتی که ساخت وساز بدون برنامه ریزی و اتخاذ سیاست های صحیح پیش رود،مطمئناً جامعه با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد. به طور کلی المان های سازه ای در ساخت ساختمان در حدود %20 کل هزینه و % 80 جرم ساختمان را به خود اختصاص می دهند. در صورتی که مهندس طراح سازه از انرژی دربردارنده و آثار زیست محیطی مربوط به مصالح مختلف آگاه باشد، می تواند سهم مهمی در کاهش اثرات زیست محیطی یک ساختمان جدید داشته باشد. مصالح ساختمانی زیست محیطی باعث بالا رفتن ارزش پروژه های ساختمانی و کاهش اثرات سوء برمحیط زیست می گردند. کل چرخه حیات مصالح ساختمانی از تولید گرفته تا تخریب اثرات زیست محیطی سنگینی دارند.
  افزایش مصرف مصالح مشکلات گسترده ای را در زمینه محیطی و اجتماعی به وجود می آورد. استخراج مواد خام، فرایند های عمل آوری و حمل نقل مواد برای انجام یک طرح ساختمان سازی دارای اثرات قابل توجهی برای محیط زیست هستند. تعدادی از این موارد شامل آسیب رساندن به نظامهای اکولوژیکی، استفاده از منابع آبی و انرژی، نشر آلاینده های هوا و گاز های گلخانه ای می باشند. انتخاب مصالح ساختمانی اغلب روندی قابل تأمل دارا می باشد. به این دلیل که مواد سبز (دوستدار محیط زیست) دارای مزایای گوناگونی هستند.
  مصالح مختلفی در ساختمان سازی بکار می رود که برای مشخص نمودن پیامدهای زیست محیطی آن ها بایستی میزان انتشار آلاینده ها ناشی از تولید و حمل و نقل این مصالح مشخص گردد. راهنمای جامع و گسترده ای برای انتخاب مصالح ساختمانی در طراحی سازگار با محیط زیست برای ساختمان های جدید و نوسازی ساختمان های موجود ارائه دادند. در راستای تحقق این هدف، مقایسه ای بین مصالح ساختمانی رایج و بعضی از مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست انجام شده است.
   

   

  سنگدانه:

  سنگدانه ها می توانند کمترین اثرات مخرب زیست محیطی را داشته باشند، در صورتی که از معادن محلی بدست آیند، بطور مناسب انتخاب گردند، کمترین عملیات آماده سازی را داشته باشند و در سازه هایی با دوام طولانی بکار برده شوند.

  بطور کلی مراحل تولید سنگدانه عبارتند از:

  استخراج (لایه برداری سطحی، حفاری و انفجار)

  خرد کردن (جداسازی سنگ های درشت، خرد کردن اولیه، دومین و سومین مرحله خرد کردن)

  بهسازی(شستشو با آب)

  غربال گری (به لحاظ کیفیت محصول و اندازه ذرات)

  بعد از طی این مراحل برای تولید سنگدانه درشت، جهت تولید ماسه از ماشین های خردکن دیگری استفاده می گردد.

  سیمان از مهم ترین مصالح ساختمانی:

  سیمان ها مواد چسبندهای هستند که قابلیت چسبانیدن ذرات به یکدیگر و بوجود آوردن جسم یک پارچه از ذرات متشکله را دارند. این تعریف از سیمان دارای آن چنان جامعیتی است که می تواند شامل انواع چسبها از جمله چسبهای مایع که در چسبانیدن قطعات سنگ یا سنگ و فلزات به یکدیگر بکار می روند نیز بشود.

  مراحل تولید سیمان

  • مواد اولیه سیمان پرتلند
  • استخراج مواد اولیه
  • خرد کردن مواد اولیه
  • مخلوط کردن اولیه و ذخیره سازی
  • خشک کردن مواد اولیه
  • پودر کردن مخلوط مواد خام
  • تنظیم مواد خام
  • سیلوهای مواد خام
  • پیش گرم کن
  • کوره دوار
  • خنک کن (کولر)
  • سیلوی (انبار) کلینکر
  • آسیاب سیمان
  • سیلوهای سیمان
  • بارگیر خانه

  ملات:

  ماده خمیری شکلی است که مصالح بنایی را به یکدیگر میچسباند و آنها را به دیوار و سایر اجزای ساختمان بدل میسازد. ملات مجموعه های از یک یا چند ماده چسبنده (سیمان، آهک، گچ و…)، ماده پر کننده (ماسه شسته و دانه بندی شده) و ماده روانکننده (آب) می باشد.

  بتن و بلوک سیمانی :

  بتن در مفهوم وسیع به هر ماده یا ترکیبی که از یک ماده چسبنده با خاصیت سیمانی شدن تشکیل شده باشد گفته میشود، بنابراین بتن بطور کلی، از اختلاط آب با سیمان آبی و سنگدانه های مختلف، در اثر واکنش آب با سیمان در شرایط محیطی خاصی بدست می آید. بلوک سیمانی یا بلوک بتنی از اختلاط سیمان و آب با شن ریزدانه و ماسه یا دیگر سنگدانه های مناسب و لرزاندن و متراکم کردن مخلوط و عمل آوردن و مراقبت از آن ها در محیط مناسب ساخته می شود.

  بتن مسلح:

  بتن مسلح یا بتن آرمه به بتن مسلح شده با میلگرد (آرماتور) گفته میشود. برای مسلح کردن بتن از میلگردهای تقویتی، شبکه های توری تقویتی، صفحات فلزی یا الیاف تقویتی استفاده میگردد.

   

   


 • تهیه و تنظیم توسط آسیا گستر دلیجان
  تماس : 08643263640
  انتشار مطلب در :